נלי אגסי

אסור לצאת מהקווים ואסור לגעת ברצפה - שתי תערוכות

גלריה קמרה אובסקורה, תל אביב + גלריה בורוכוב, תל אביב

אוקטובר 1999- דצמבר 1999

אדום הוא הצבע בעל אורך הגל הארוך ביותר בספקטרום האור הנראה והקיצוני בקשת הצבעים. אדום הוא הצבע בו צובעת האישה את פניה, לעיתים אף חלקים מסוימים בגופה, על מנת להדגיש את נשיותה. אדום הוא גם צבע המשמש לאזהרה, צבע מלחמה, הצבע הגברי המודרניסטי, הצבע הנשי הארכיטיפי.
אדום הוא גם צבע הדם, והצבע הדומיננטי בעבודותיה של נלי אגסי.
אדום של ליפסטיק לשפתיים, של לק לצביעת ציפורניים, של צמר, של רקמה. של דם.
מחזור הדם הזורם בתוך הגוף, דינמי, אך סגור, תחום וכלוא, נושא ומוביל את התוכיות, את האינטימיות, את הכאב. נוגע במהות. מחזור הדם המהווה את הפצע, עוד לפני פריצתו את מחסום העור החוצה, אל האטמוספירה, אל החמצן אשר יחבור אליו, יתרכב עימו וישנה את צבעו. את צורתו.
אלא שהדם עצמו, אינו נראה בעבודותיה של אגסי.
המיצב בחלל הגלריה בקמרה מורכב מעבודת וידאו אחת ומסדרה של אובייקטים גדולי ממדים המקיפים את החלל - מפלי צמר אדום הנובעים מן הקיר ונשפכים כלפי מטה אל הרצפה, מונומנטליים, טוטאליים, שופעים.
בעבודת הוידאו נראית אגסי צובעת את שפתיה בשפתון אדום, ממשיכה לכיוון הצוואר בקו אלכסוני רציף, סובבת סביב הצוואר וצובעת עוד ועוד לולאות חנק אדומות, מהודקות, עד כי בסופו של דבר היא משלימה את המעגל אל צדו השני של הפה. השלמה אשר סוגרת את לולאת החנק הסופית, אמנם, אך מייצרת במקביל פה נוסף, גדול, פעור, זועק. זעקה אשר נותרת בחלל, מהדהדת בדממה בין מאות חוטי הצמר התלויים, מדממים.
בחלל הגלריה בבורוכוב, מוצגים רישומים העשויים בקו מינימליסטי, חסכני, קטן, ואובייקטים מסוגים שונים. פטמות אשר שער או דם נוטף מהן, אף פעם לא חלב. כף רגל זעירה, מבוססת בתוך מלח בקרקעית קופסא, מחטים גדולות, גסות, נובעות מקרסולה. נוצה מצועפת, אדומה כהה, אשר תינוק קטנטן עטוף בבד, קשור, תפור, לחוץ אל בסיסה. קופסת פח זעירה, מספרי מתכת עטופות, מונחות, כמו קבורות במצעה.
עבודות הסובבות כולן סביב ציר מחזורי של חיים ומוות, פנים וחוץ, הכלה והקאה. עבודות הנוגעות באזורים האפלים של התודעה, פולשות למחוזות המודרים של המחשבה, מפרקות את לולאת המשפחה, נושאות שקיפות מסוימת, מדומה, המתגלה כמסך של עלטה. עבודות השזורות באלימות מודחקת, רוויה, נוכחת עד מאוד, אך בלתי מדובבת בהגדרה.
תהליך העבודה של אגסי רצוף בפעולות סיזיפיות, רפטטיביות, אובססיביות, המתפקדות כאפשרות יחידה, כנקודת אחיזה, כחיבור למציאות, לקרקע בטוחה.
במיצג שנערך בחלון הראווה של הסטודיו בבורוכוב, ביום פתיחת התערוכה, ישבה אגסי בשמלה לבנה ארוכה וברגליים צמודות על כסא במרכז חלון הראווה, כשלצידה ערימת גלילי צמר אדום מהם גזרה חוטים חוטים וקשרה בלולאות סביב עצמה. חזור וגזור, חזור וקשור, עד לכיסוי מוחלט בלולאות מכף רגל ועד מתחת לזרועות. עם סיום פעולת הליפוף, החלה לפרום את הלולאות, אחת אחת, ולפזר את החוטים סביבה.
חלון הראווה הפתוח והציבורי, לכאורה, משמש את האמנית כמעבדה סגורה, המאפשרת חשיפה מדומה אך משמרת בצורה מוחלטת את ההפרדה בינה ובין גופה לבין הקהל הצופה בה, מנוע מלהתקרב, אולי לגעת בה.
שתי התערוכות, הנושאות שם משותף, משלימות זו את זו ומקיפות את אותו גוף נשי של תודעה, כאשר העבודות בחלל הגלריה בבורוכוב נוגעות בו באופן אינטואיטיבי, רגשי ומיידי יותר, בעוד המיצב בחלל הגלריה בקמרה עוסק בו באופנים שכלתניים מושגיים יותר.
בחירתה הכפולה, המפוצלת, של אגסי, באסטרטגיות פעולה מנוגדות לכאורה, מדגישה את העובדה כי עבודתה מייצגת מעבר חשוב ומרתק בחשיבה ובעשייה הפמיניסטית של שנות ה- 90. מעבר מעיסוק מוצהר בפמיניזם, לעיסוק קיים בפמיניניות, שהיא שלב פוסט פמיניסטי במידה רבה, ואשר אוצרת בחובה את העיסוק בפרטי ובאינטימי, לא מנקודת מוצא של חוסר מוביליות חברתית או של חולשה, אלא מנקודת מוצא של זכות ושל בחירה.
וכך, עבודותיה של אגסי מהדהדות אמנם את אומנות הנשים הביתית, המסורתית - מלאכת יד, רקמה, תפירה, סריגה – אלא שהשימוש באותם כלים אינו קונוונציונאלי, לבטח לא פונקציונאלי, ומקבל תהודה שונה הנובעת מן המודעות המפוכחת לרגע הבחירה.
אסור לצאת מהקווים ואסור לגעת ברצפה הוא שם של משחק ילדים נפוץ. מסגרת המשחק קובעת כללים נוקשים, שרירותיים במהותם אך מחייבים בהגדרתם, המכתיבים למשתתפים במשחק את אופן התנהלותם במרחב, ומחייבים ריכוז, דיוק, תכנון אסטרטגי ויכולת ביצוע הולכים וגוברים. זהו משחק אשר אינו תחום בזמן, ואשר מסתיים, בהגדרה, רק עם כישלונו של אחד המשתתפים, כלומר, עם חוסר היכולת להיוותר בתחומי הגבולות המותרים.
אסור לצאת מהקווים ואסור לגעת ברצפה מהווה אם כן, דוגמא סימפטומטית, לחוסר האפשרות להתנהל בתחומי החוק השרירותי. לניצחון הפרטי, האנושי, הגלום ברגע הקריסה הציבורי.

 

 

 
Nelly Agassi

No Stepping Outside the Lines and No Stepping on the Floor

Camera Obscura Gallery, Tel Aviv + Borochov Gallery, Tel Aviv
English Text
Hebrew Text