נועה צדקה

לכאן, מהסטודיו הזמני שלי באמסטרדם

גלריה קמרה אובסקורה, תל אביב

יוני 1998

"אני לא שחקנית … אני מודעת" אומרת נועה צדקה באחד הרגעים הנוקבים בעבודת הוידאו "חתכים ביד".

צדקה, בוגרת בצלאל השוהה בימים אלו ב- RIJKSAKADEMIE , אמסטרדם, הוזמנה לארץ להקים "סביבה" בחלל הגלריה. סביבה חומרית ויזואלית (המורכבת מעבודות וידאו, תצלומים, טקסטים ואובייקטים שונים), המייצרת סביבה רגשית מנטלית.

עיסוקה של צדקה בדימוי העצמי, פנימי וחיצוני כאחד, נעשה מתוך יחס של היזון הדדי וניסיון להגיע להשלמה ביניהם.

בתהליך של חשיפה מתמשכת, של פרזנטציה, רה-פרזנטציה, ועיבוד רציף של חומרים חיים, היא נוגעת ביום יומי, בסתמי כמו גם ביחודי, ועושה זאת בצורה ישירה, כמעט שקופה, נטולת פניות, היררכיות ועכבות. מתארת ומבארת ארועים, תחושות ורגשות במיידיות, ובמנותק מאומדני קדימות, חשיבות, או יחסיות. עבודתה חתרנית במובן החשיפה הבוטה, הכמעט ברוטאלית, של אותם נימי נימים של הוויה, של מה שבדרך כלל משוייך אל הפרטי, האינטימי, ומתוקף כך נתפס כנסתר, אסור או בלתי רלוונטי. אולם ההנכחה של אותם אזורים (תוך ביטול וערעור מדדי התיחסות קונבנציונאליים המונפקים על ידי החברה), איננה מתועלת לכיוון פרובוקטיבי גרידא, אלא מתנקזת אל ניסיון ממשי לאחד בין גוף לנפש, בין תחושה פיזית לרגשית.

בתערוכה, כמו גם בחייה, שוזרת צדקה את מעשה האמנות במעשה היום יום, את מעשה השגרה במעשה היצירה, וממוססת את אותו קו גבול עדין המפריד ותוחם את האמנות מן החיים.

 

 

 
Noa Sadka

Here, From my temporary studio in Amsterdam

Camera Obscura Gallery
Tel Aviv
 
Hebrew Text